همه چیز درباره مبل

امروزه شاید کمتر خانه ای پیدا شود که در آن از مبلمان خبری نباشد و در اکثر فضاهای داخلی یا منازل از این نوع وسایل استفاده می شود. وقتی در مورد معرفی و نیاز به مبلمان صحبت می شود ذهن اکثر افراد به سمت نوع مبل کشیده می شود که یک تعبیر اشتباه است. در واقع اگر بخواهیم تعریف درستی از آن را ارائه دهیم باید بگوییم که، به کلیه وسایل از جمله میز، صندلی، مبل، کمد، کابینت، تخت خواب و … که برای آسایش انسان در هر محیطی استفاده می شود مبلمان می گویند. پس می توان نیاز به آن را در رسیدن به رفاه و راحتی در فضاهای داخلی بیان کرد. در انتخاب مبلمان باید فضای داخلی مورد نظر را مورد بررسی قرار دهیم و با توجه به اینکه در کدام مکان می خواهیم از آن بهره ببریم، انتخاب درست انجام دهیم. برای خرید مبلمان بهتر است به سبک فضایی که می خواهید از آن استفاده کنید توجه داشته باشید. مثلا مشخص کنید که آن فضا کلاسیک، مدرن یا مینیمالیست یا هر چیز دیگری است. در انتخاب مبلمان برای مکان مورد نظر خود می توانید با استفاده از رنگ در مبلمان و جنس آن بهترین انتخاب را داشته باشید. مثلا اگر می خواهید برای نشیمن خانه خود مبلی مناسب تهیه کنید بهتر است مبلی با جنس پارچه ضخیم و رنگ تیره استفاده کنید.

کلاف مبل 

برای شناخت مبلمان بهتر است که اطلاعاتی در مورد اجزای مبلمان داشته باشیم. مرحله ی اول ساخت کلاف است. در این مرحله در قسمت نجاری چوب توسط دستگاه های مخصوص به شکل های مورد نظر و طراحی شده بریده می شود. در مبل های سلطنتی باید کار های منبت کاری هم انجام شود. مرحله ی بعد انتخاب چوب مناسب است. در صنعت مبلمان از انواع چوب یا فراورده های چوبی استفاده می شود. معمولا کیفیت مبلمان را با توجه به نوع چوبی که در آن استفاده شده است می سنجند. از جمله چوب هایی که در این کار استفاده می شوند می توان به، چوب راش، چوب روس، چوب گردو، چوب توشکا، چوب ملچ، چوب بلوط، چوب آکاژو، چوب چنار و چوب آبنوس اشاره کرد. مرحله بعدی در این صنعت، رنگ در مبلمان است. بعد از این که چوب را در طرح و شکل مورد نظر برش دادند  باید آن را رنگ کنند. بعد از رنگ کاری با استفاده از پلی استر رنگ آن را تثبیت می کنند. در ادامه باید انتخاب نوع پارچه و دوخت آن انجام گیرد. بعد از برش پارچه ها رویه کوب بعد از قرار دادن فوم و اسفنج مناسب پارچه ها را روی کار قرار می دهد.همانطور که گفتیم چوب در مبلمان و انواع پر مصرف آن نقش مهمی در انتخاب مبلمانی مناسب ایفا می کند و انواع جنس های مبلمان با جنس چوب به کار برده شده در آن عنوان می شود. بهتر است برای خریدی مطمئن انواع چوب ها را بشناسیم. برای مثال یکی از انواع چوب های پر مصرف چوب راش است که دارای مقاومت بالا و سختی زیاد است. به دلیل سختی بالای این چوب حشرات نمی توانند به آن آسیبی برسانند. این چوب در حالت طبیعی معمولا به رنگ کرم مایل به قرمز است. در صنعت چوب ایرانی معمولا از دو نوع چوب راش ایرانی و چوب راش وارداتی استفاده می کنند. مورد دیگر می توان چوب روسی را نام برد. در صنعت چوب ایران به هر نوع چوبی که از روسیه وارد شده باشد چوب روسی می گویند. این چوب ها به رنگ سفید هستند و معمولا از گونه نراد یا کاج می باشند و به راحتی سمباده می خورند و به شکل مورد نظر در می آیند. به همین دلیل که شکل پذیری راحتی دارند در صنعت چوب کاربرد فراوانی دارند. نوع دیگر چوب استفاده شده در انواع جنس های مبلمان چوب گردو است. این چوب ها دارای بافت ریز هستند که رنگ خاکستری نزدیک به قهوه ای سوخته دارند. این چوب از جمله چوب های مقاوم و محکم است که حشرات نمی توانند به آن آسیبی وارد کنند.

فوم سرد یا اسفنج

در معرفی و شناخت متریال استفاده داخل مبلمان بعد از چوب مبلمان می توان به معرفی فوم سرد و اسفنج  پرداخت. اسفنج نوعی ابر است که با ضخامت های مختلف در مبلمان استفاده می شود ولی فوم سرد از مواد شیمیایی مخصوصی که در کوره با حرارت غیر مستقیم قرار می گیرند، ساخته می شود. در ساخت انواع مبلمان استفاده از فوم نسبت به اسفنج ها برای کف مبلمان مناسب تر است و طول عمر بیشتری دارد. اگر قرار است به جای فوم از اسفنج ها استفاده کنید بهتر است از اسفنجی با وزن 30 کیلو استفاده کنید. دیگر متریال استفاده شده پارچه مبل است. در انتخاب پارچه مهم ترین موارد انتخاب جنس و رنگ پارچه است. در انتخاب پارچه بافت پارچه که می تواند شل یا سفت باشد مهم است. پارچه های سفت محکم تر هستند و شستشوی آن ها راحت تر است. هم چنین پارچه هایی با ساختار محکم دیرتر ظاهر خود را تغییر می دهند و طول عمر بیشتری دارند. از جمله جنس پارچه ها می توان به پارچه مبلی کتان، پارچه مبلی مخمل، پارچه مبلی میکروفایبر، پارچه نخی، پارچه مبلی طرح چرم و پارچه مبلی جیر اشاره کرد.

لمسه 

لمسه کاری در شناخت متریال مبلمان نقش مهمی دارد. فرم دادن به پارچه ها به شکل های مختلف، قرار دادن دکمه یا میخ بر روی آن و ایجاد فرورفتگی و برجستگی در آن را لمسه کاری می گویند. در متریال این نوع وسایل می توان پایه و جنس مبلمان را یکی از مهم ترین بخش ها دانست. پایه ها به دلیل اینکه تمام وزن مبلمان را تحمل می کنند بسیار اهمیت دارند. علاوه بر این در ایجاد زیبایی می توانند بسیار تاثیر گذار باشند. معمولا پایه های مبلمان از جنس چوب، فلز یا پلاستیک ساخته می شوند. در طراحی فضا رنگ مبلمان بسیار مهم است. در این مرحله تناسب رنگ مبلمان با سایر وسایل، فصل، پارچه مبل، متراژ محیط مورد استفاده و … از اهمیت برخوردار است. در انتخاب رنگ مناسب بهتر است از تضاد رنگ ها، رنگ های مکمل و ست کردن با رنگ های دیگر استفاده کنید.

انتخاب سبک مناسب مبلمان متناسب با فضا

شاید یکی از مهم ترین موضوعاتی که در طراحی سبک های داخلی وجود دارد انتخاب سبک های مبلمان است. در شناخت مبلمان باید با انواع سبک های مبلمان آشنایی داشته باشید. انواع سبک های مبلمان با یکدیگر بسیار متفاوت است و هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. از جمله این سبک ها می توان به سبک های زیر اشاره کرد که البته فقط تعدادی از آن ها را بیان می کنیم:

سبک دکوراسیون مدرن: در این سبک باید حس سادگی در همه ی ابعاد محیط از جمله مبلمان مشاهده شود. محیطی با ویژگی های صاف، براق، صیقلی و شفاف را مدرن می گویند. در این سبک از اشکال هندسی واضح استفاده می شود و به راحتی می توان از مجسمه هایی با سبک انتزاعی یا نقاشی ابستره استفاده کرد.

سبک دکوراسیون امروزی: در این نوع طراحی خطوط خمیده جایی ندارند و همه چیز راحت و خودمانی است. این سبک احساس صمیمیت را به راحتی نشان می دهد.

سبک دکوراسیون مینیمال: این سبک از سبک های پرطرفدار محسوب می شود. این سبک در واقع ساده شده ی سبک مدرن است. هیچ کدام از وسایل استفاده شده در این سبک از جمله مبلمان دارای زرق و برق نیستند و استفاده از تضاد رنگ ها بسیار اهمیت دارد و از این تضاد برای اینکه فضا بیش از حد معمول خنثی نباشد استفاده می کنند.

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی: این سبک زندگی ساده و بی آلایش مردم بخش شمال اروپا را نشان می دهد. مبلمان به کار برده شده در این سبک ساده هستند. این سبک تقریبا به سبک مینیمال شبیه است.

سبک دکوراسیون صنعتی: این سبک الهام گرفته از سبک انقلاب صنعتی اروپا است که در قرن 18 رواج داشت. در این سبک از عناصری که حس ناتمام بودن در آن ها وجود دارد استفاده می شود. مثلا می توان ترکیب آجر و چوب را در کنار هم دید. در این سبک استفاده از مبلمان چرم جزء جدایی ناپذیر محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه